Kundalini Yoga 

Inną metodą praktykowania jogi jest Kundalini Joga wg Yogi Bhajana. Składają się na nią asany, pranayama, mantra, medytacja i relaksacja. Nazywana jest jogą świadomości, ponieważ obok poznania swojego ciała i oddechu, dogłębnie poznaje się samego siebie. Jest to metoda skupiona na duchowym aspekcie jogi.

Niezależnie od wieku i sprawności fizycznej możesz utrzymać swoje ciało w odpowiednim zdrowiu fizycznym. To dzięki Kundalini Joga Twoje płuca staną się pojemniejsze, krążenie pobudzone, umysł zrelaksowany, a nerwy ukojone.

kundalini yoga wrocław |Akademia ruchu

Kundalini Yoga wg Yogi Bhajana  jest dynamiczną formą jogi zawierającą najważniejsze elementy takie jak asany, pranayamę, mantrę, medytację i relaksację. Wszystkie te części razem tworzą tak zwaną kriyę Kundalini Yogi w jej setkach odmian, które harmonizują pięć żywiołów, osiem czakr – ciało fizyczne, umysł i duch. Przebudzanie i poszerzanie świadomości jest charakterystycznym efektem Kundalini Yogi, z tego powodu zwanej jogą świadomości. Kundalini Yoga jest praktyczną wiedzą dla nas wszystkich abyśmy byli zdrowi, szczęśliwi i spełnieni.
Każda lekcja Kundalini Jogi zawiera:

  • Pranayamy (ćwiczenia oddechowe)
  • Atywną kriye (zestaw ćwiczeń dla określonego efektu)
  • Głęboką relaksację
  • Medytację (często z mantrą)

Praktyka Kundalini Jogi utrzymuje ciało w optymalnym zdrowiu fizycznym – zwiększa pojemność płuc, pobudza krążenie, ulecza system nerwowy i hormonalny, trenuje i stymuluje umysł czyniąc go mocnym i giętkim w obliczu zmian oraz stresu. Daje nam spokój i pewność siebie. Dzięki niej otrzymujemy metody dla pokonania nieświadomego umysłu, porzucenia starych wzorców, cierpień z przeszłości, blokujących nas przed byciem tutaj i teraz i osiąganiem pełni naszych możliwości. Ta możliwość poszerzenia perspektywy i zobaczenia innych horyzontów sprawia, że człowiek staje się bardziej autentyczny, odkrywa w sobie wrodzoną zdolność do zmiany i pobudzania twórczego potencjału.

Joga Kundalini przekazana Zachodowi przez Yogi Bhajana  jest prostą techniką, która może być stosowana przez każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej.

Kundalini. Zadziwiające jak praktykowanie tej odmiany jogi istotnie zmienia moje podejście do świata i do samej siebie. Jest znakomitym relaksem, pozwala nabrać dystansu do codzienności, a to wszystko przy klimatycznych dźwiękach mantr i pod kierunkiem pełnych pasji nauczycieli.Natalia
Wybrałam kundalini ponieważ wierzę, że pomoże mi żyć spokojniej bez natłoku zbędnych myśli.:).Małgorzata

Sylwetki mistrzów

Yogi Bhajan

Yogi Bhajan, Mistrz i Nauczyciel nauczycieli Kundalini Jogi, kiedy przybył do Stanów Zjednoczonych w 1968 roku określił swoją misję jasno. Powiedział, „Przybyłem, aby stworzyć Nauczycieli, a nie gromadzić uczniów.” Yogi Bhajan uczył jawnie Kundalini Jogi łamiąc tajemnicę, która otaczała tę technologię przez wieki. Jako filozof, święty, uzdrowiciel, mentor, wykładowca, lider religijny, był przede wszystkim Nauczycielem. Yogi Bhajan wyszkolił tysiące nauczycieli Kundalini Jogi na świecie, oraz stworzył międzynarodową organizację zwaną 3HO (Healthy, Happy, Holly Organization) opartą na głoszonej przez niego zasadzie „Szczęście jest twoim prawem z urodzenia”. Yogi Bhajan swoją silną determinacją budzenia ludzkiego potencjału docierał do dusz tysięcy ludzi i doprowadzał do potężnych zmian w ich Życiu. Zarażał odwagą, determinacją, wolnością, siłą
i pozytywnym nastawieniem do Życia. Prowokował i konfrontował ludzkie przyzwyczajenia do małości, schematów, uzależnień i niebrania  odpowiedzialności za siebie. Wzywał do wzięcia całkowitej odpowiedzialności za swoje zdrowie, szczęście i spełnienie, kreatywność i wolność, jako jednostki. Uczył ludzi jak dotrzeć do intuicyjnej świadomości, jak doświadczyć swojej jaźni, jak budować pomyślną rzeczywistość dla siebie
i rodziny, jak zmienić sen ludzkości z koszmaru na globalny sen wolności. W swoim nauczaniu był niestrudzony do końca życia. Opuścił swoje ciało 6 października 2004 roku, pozostawiając tysiące studentów, którzy jako sieć nauczycieli Kundalini Jogi, kontynuują nauczanie jogi i rozpowszechniają jogiczny styl życia, będący w zgodzie z Ziemią i jej prawami.