Warsztaty : Filozofia Jogi – wprowadzenie | 22.06.2024

Zapraszamy Cię na bezpłatne warsztaty “Filozofia jogi – wprowadzenie”!

O czym będą warsztaty? 

Czym jest joga? 
Czemu służy joga? 

Istnieje wiele odpowiedzi. Każda osoba, szczególnie zaś praktykująca, może udzielić własnej, dopasowując ją do specyficznej sytuacji, która jej dotyczy. Może Twoja odpowiedź bliska będzie ścieżkom, na które postaramy się wejść podczas spotkania? Zapytamy samego Patańdzialego, co o tym sądzi? O co chodzi z tym „wiązaniem”, „(po)łączeniem” czy też „ujarzmianiem”.

Na pewno jesteś „istotą ludzką” – nie chciałbyś wiedzieć, co warunkuje Twoją psychofizyczną jedność? A może… różność? Spróbujemy do tego podejść od strony egzystencjalnej, od strony samego sposobu bycia, wchodząc odrobinę w buty naszych współczesnych filozofów. Co niektórzy z nich z podziwem przyglądali się systemom jogi bądź sankhji. Niemożliwe będzie także, na co mocno zwraca uwagę Eliade, „pominięcie jednego z największych odkryć Indii: świadomości-świadka (puruszy)”.

Ćwicząc jogę lub się do tego przymierzając, może już pytałeś, pytałaś się siebie, czy chodzi tylko o asany i pranajamy, techniki osiągania określonego celu, na przykład gibkiego ciała, czy może stoi za tym coś więcej, jakaś metafizyka, której… nie można pominąć? Spytamy więc na sam koniec lub początek, na ile da mówić o czymś takim, jak „filozofia” jogi? Jak to się ma do „naszego” – Zachodniego stylu myślenia? Co ma do powiedzenia współczesność, której my sami jesteśmy świadkami?

Już teraz spróbujmy przyjąć postawę pełną delikatności wobec różnorakich przemyśleń. Wygodnie usadówmy się na swoich pozycjach, poddając się rozluźnieniu. Z lekka tylko korygujmy własne ustawienie, wyciszając szum otaczającego zgiełku. „Oto zaczyna się nauczanie jogi.

Prowadzący:

Jacek Gołdyka, absolwent Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Szczególnie interesuje się filozofią Martina Heideggera oraz koncepcjami czasu, nawiązującymi także do współczesnej fizyki. Jego pasją jest pisanie książki z zakresu filozofii egzystencjalnej oraz tworzenie wierszy, które na razie pozostają schowane w szufladach.

Jacek zajmuje się również tańcem współczesnym, tworząc mikrochoreografie, dostępne na Facebooku. Wiele czasu poświęca rysowaniu, koncentrując się na abstrakcyjnych motywach i szczegółowości.

Od dłuższego czasu praktykuje jogę, która stanowi dla niego pole filozoficznych spekulacji.

ZAPISY:

Warsztaty są bezpłatne, natomiast liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy

Data: 22.06.2024 (sobota) – godzina 11:30 – 13:30
Zapisy: w formularzu poniżej

Nie znaleziono żadnych pól.